Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nden Seçmeler

Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nden Seçmeler

Seyit Ali Kahraman tarafından hazırlanan ve sadeleştirilen "Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nden Seçmeler", özellikle genç okuru, yedi iklimi ve on sekiz padişahlığı dolaşan ünlü seyyahın yolculuğuna ortak ediyor


16 Temmuz 2010 10:17
font boyutu küçülsün büyüsün


Evliya Çelebi, 17. yüzyıl Osmanlı coğrafyasını, 51 yıl ara vermeksizin dolaştı. Bir gezgin olarak, Orta Avrupa ve Balkanlar'dan Kırım ve Kafkasya'ya, Anadolu'dan Mısır ve Arabistan'a kadar uzanan topraklara dair herşeyi yazıp "Seyahatname" isimli eserinde bir araya getirdi. Türkçenin en önemli klasikleri arasında yer alan "Evliya Çelebi Seyahatnamesi" geçtiğimiz yıllarda, Yapı Kredi Yayınları tarafından özgün diliyle yayınlanmıştı. Yayınevi şimdi de konularının çokluğu ve çeşitliliğini göz önüne alarak, genç okurun da bu külliyattan yararlanması amacıyla yeni bir kitap yayınladı. "Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nden Seçmeler" isimli çalışmayı yayına hazırlayan ve sadeleştiren Seyit Ali Kahraman. Kitaba seçilen parçaların dilinin daha rahat anlaşılması için, pek bilinmeyen kelimeler o gün kullanılan terminolojinin karşılığı varsa, mutlaka çevrilmiş; çevrilemeyen ve aynen bırakılmasında yarar gözetilenlerin ise yanlarına köşeli parantez içinde açıklama eklenmiş. Kitabın bir diğer özelliği ise en ilginç ve heyecan uyandıran hikâyeleri bir araya getiriyor olması.

Evliya Çelebi'nin İstanbul'un Fethi'nden sonra yaşananları anlattığı şu satırları hayret etmeden okumak mümkün değil: "Fatih, Çeşnicibaşı gibi kemerinde peştamal ile bütün gazilere ekmek, tuz, yemek gerek dahi ne gerek diye beyaz ekmek dağıtıp yemekten sonra iş başında olan bilginlerin ellerine ibrik ile su döktü. Ta bu derece nefsini kırıp üç gün üç gece hizmet eyledi."

BURSALILAR EYÜP'E TİRELİLER VEFA'YA

Gençlerin ilgisini çeken birçok sıra dışı olayın yer aldığı bu kaynak, sosyal bilimcilerin not etmesi gereken bilgilerle dolu. Evliya Çelebi, Fetih sonrası şehrin oluşum sürecini anlatırken, bugünün İstanbul'unun demografik yapısına ilişkin önemli ipuçları veriyor. O dönemde Yenişehir halkı Yeni Mahalle'ye, Mora Rumları Fenerkapısı'na, Aksaray ili Aksaray Mahallesi'ne, Gazze'den gelen Araplar Tahtakale'ye, Balat şehrinden gelen Çingeneler Balat Mahalle'sine, Arnavutlar Silivrikapısı'na, Safet Yahudileri Hasköy'e, Bursalılar Eyüpsultan'a, Tireliler Vefa'ya yerleştirilmiş.

DELİLERE ALACA HAMAM

İstanbul'daki gündelik hayata ilişkin okuyucuyu yer yer gülümsetecek detaylar da var kitapta. "Suyuyla, havasıyla ve sanatlı tarihleri ile" insanı kendine hayran bırakan Eyüp, Galata ve Üsküdar'daki eski sultanların hamamların yanı sıra, farklı sınıflara uygun hamamlardan haberdar oluyoruz bu sayede. Hastalara Eyüp Hamamı, şeyhlere Ayasofya Hamamı, Ermenilere Samatya Hamamı, delilere Alaca Hamam, şairlere Sultan Süleyman Hamamı, eşkıyalara Hançerli Hamamı, divan ehline Bayram Paşa Hamamı, sağırlara Kulaksız Hamamı bunlardan sadece birkaçı.

Hatice SEZGİN

YENİ ŞAFAK, 13 Temmuz 2010 Çarşamba

http://yenisafak.com.tr/KulturSanat/?i=267821
Bu haber 998 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış


www.edebiyatufku.net yayın hayatına başlamıştır. Yayınlarımızı edebiyatufku.net adresinden izleyebilirsiniz. .............................................................................................. ŞU ANDA DERGİMİZİN 54.SAYISININ (EYLÜL 2013) KÖŞE YAZILARI YAYINLANMAKTADIR .............................................................................................. .............................................................................................. İletişim: edebiyatufku@gmail.com

En Çok Okunanlar