Aşk mektubu, özel mektuplar içerisine girmekte olup özel mektuplar, kişinin hislerinin derinlemesine bir şekilde yazıya aktarılmasını zorunlu kılmaktadır. Teknolojinin oldukça yaygınlık gösterdiği günümüz dünyasında aşk mektubunun yazılması, sevgiliye onun çok özel ve kıymetli olduğunu bildirmek bakımından çok önemlidir.

Aşk mektuplarının yazımı konusunda pek çok husus bulunmakta olup her bir husus, mektubun kişinin hislerini derinlemesine bir şekilde kapsamasını olanaklı hale getirmektedir. Bu nedenle aşk mektubu yazarken uygulanması gereken adımların bilinmesi ve buna uygun bir şekilde hareket edilmesi gerekmektedir.

Özel mektuplar içerisinde değerlendirilebilen aşk mektuplarının edebi cümlelerden oluşması, sevgiliye duyulan hislerin tam bir yansıması olacağı için aşk mektuplarının özenli bir şekilde yazılması gerekmektedir. Bu bağlamda sevgiliye mektup nasıl yazılır örnek konusunda detaylı bir şekilde bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Peki aşk mektubunun yazımı konusunda uygulanması gereken adımlar nelerdir?

Aşk Mektubu Yazımında Uygulanması Gereken Adımlar

Bir sevgiliye, onun ne kadar değerli olduğunu gösteren bir mektup yazılması için bazı aşamaların uygulanması ve sürecin planlanması gerekmektedir. Sevgiliye mektup nasıl yazılır örnek ile ilgili uygulanması gereken adımların aşağıdaki gibi sıralanması mümkündür:

 • Mektup yazımında ilk aşama, duyguların kağıda dökülebileceği bir ortam yaratmaktır. Bilindiği üzere her an, duyguların edebi bir dille yazılması mümkün olmaz. Bu nedenle ilham gelmesi adına ortamın mektup yazımına uygun bir hale gelmesi gerekmektedir.
 • Ortamın hazırlanmasından sonra, mektubun tasarlanması aşaması gelmektedir. Mektup içeriğinde neler bulunacağına dair düşüncel bir yolculuk yapılabilir. Mektubun daha etkili olabilmesi adına sevilen şiirlerin vurucu mısralar mektuba dahil edilebilir. Bu sayede mektubun her cümlesi çok daha etkili olacaktır.
 • Sevgiliye mektup yazımı konusunda ön plana çıkan bir diğer aşama da mektubun giriş, gelişme ve sonuç bölümlerine uygun bir şekilde yazılmaya başlanmasıdır.
 • Sevgilinin hissettirdiği duygular ile birlikte mektuba bir hitap kelimesi üzerinden başlanmakta olup bu sayede mektubun daha ilk cümleden etkili olması sağlanmaktadır.
 • Sevgili ile var olan anıların düşünülmesi, mektubun içeriğinin çok daha romantik olmasını olanaklı hale getirmektedir. Bu bağlamda özel anların düşünülmesi oldukça önemlidir.
 • Mektup içerisinde şair ya da yazarlardan çeşitli alıntılar yapılabilmekte olup bu sayede mektubun vurucu cümlelere sahip olması sağlanır.
 • Mektubun sonuç kısmında sevgilinin ne kadar değerli olduğuna dair çeşitli cümlelerin yazılması, mektubun istenilen bir sona sahip olmasını mümkün kılmaktadır.

Yukarıdaki adımların uygulanması ile birlikte aşk mektubu yazımı konusunda kişi, herhangi bir zorluk yaşamadan mektubunu tamamlama şansını elde etmektedir. Fakat aşk mektubunun yazımı konusunda dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Peki bu hususlar tam olarak nedir?

Aşk Mektubunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Aşk mektubunun istenilen şekilde etkili olabilmesi adına mektup yazımında aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir:

 • Mektupta mutlaka giriş, gelişme ve sonuç bölümleri bulunmalı.
 • Mektup bir hitap sözcüğü ile başlamalı. Etkili bir mektup yazılabilmesi adına kişinin ismi değil de sevgi sözcükleri kullanılması çok daha vurucu olabilir.
 • Mektup içerisine çeşitli kitaplardan alıntılanmış cümlelerin kullanılması çok önemlidir. Fakat kişi, bu tarz cümleler yazma konusunda yetenekli ise başka bir kaynaktan cümle alıntılamasına gerek olmaz.
 • Sevgiliye mektup yazımı konusunda sevgili ile geçirilen özel anların mektup içerisinde olması, mektubun kişisel bir hal almasına yardımcı olur. Özel anların bulunması aynı zamanda sevgilinin kendisini değerli hissetmesini sağlar.
 • Mektup bitimince mutlaka etkili bir kapanış yapılmalı.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen hususlara dikkat edildiği takdirde istenilen düzeyde bir aşk mektubuna ulaşmak olanaklıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here